logo-coalition-final-WT-transperant_Square_1000x1000

През април КМГ гостува с обучителната си програма по медийна грамотност в две читалища

През април екипът на Коалицията организира две обучения по медийна грамотност за възрастни хора, реализирани с финансовата подкрепа на фондация Лале. На 22 април Мая Димитрова, журналист в БНТ, води обучението в читалище „Иван Вазов – 2014“ в кв. Левски в София, а на 30 април Изабел Кирилова, експерт по медийна грамотност в сдружението, се включи като обучител в читалище „Съзнание – 1927“ в село Долни Вадин, община Оряхово. Основен фокус на двете обучения беше разпознаването и защитата от дезинформация и недостоверни източници. Чрез актуални примери от медийната среда обучителите запознаха участниците с основните заплахи в дигиталното пространство и демонстрираха различни инструменти, с които могат сами да проверяват достоверността на информацията.


И в двете презентации, чрез актуални примери от медийната среда, лекторите акцентираха върху важни въпроси: 
🔹 Как да разпознаваме дезинформация и съмнителни източници;
🔹 Как да идентифицираме фалшиви профили и тролове в социалните мрежи;
🔹 Как да се предпазваме от интернет измами;
🔹 Как да разпознаваме съдържание, генерирано с изкуствен интелект.

На финала на срещите участниците се включваха активно в дискусията, като споделиха лични примери за подвеждаща информация в онлайн пространството и зададоха въпроси по теми, които ги вълнуват – от безопасно използване на интернет до начините за защита на личните им данни.
 
Обученията се реализираха с подкрепата на фондация Лале.
Scroll to Top
Scroll to Top